به نام خالق یکتا

 

در این پست قصد داریم در مورد پایه NRST یا همان پایه ریست میکروکنترلرهای STM32 صحبت کنیم. مرجع تمامی مطالب این پست دیتاشیت stm32f0k6t6، اپلیکیشن نت شماره AN2586 و آزمایش عملی موارد ذکر شده است. همانطور که در تصاویر زیر مشاهده می‌کنید پایه ریست:

  •  active low است (ریست شدن میکرو در صورت اتصال پایه به GND)
  •  با مقاومت داخلی pull up شده است
  • اگر قرار است با استفاده از پایه ریست، دکمه ریست قرار دهید؛ بهتر است خازنی سرامیکی با ظریفیت 0.1 میکروفارادی مطابق شکل تعبیه کنید تا از ریست-شدن توسط نویزهای پارازیتیک جلوگیری کند.

در بیشتر هدر بردهای آموزشی که کاربران تعداد دفعات زیادی آن‌ها را پروگرام می‌کنند، پایه boot0 با یک جامپر سه پین به صورت انتخابی با یک مقاومت 1 کیلواهمی pull up و pull down می‌شود. پایه NRST نیز با یک مقاومت 10 کیلواهم pull up شده است. هنگام طراحی برد مدار چاپی معمولا با کمبود فضا مواجه می‌شویم. شایان ذکر است که در این شرایط هیچ گاه مقاومت 10 کیلواهمی pull up کننده پایه ریست را حذف نکنید، چراکه در اینصورت ماسفت درونی میکروکنترلر (که وظیفه اتصال پایه ریست به gnd را هنگام ریست‌هایی مانند watchdog  و .. برعهده دارد) خواهد سوخت و درنتیجه دیگر نمی‌توان میکروکنترلر را با چهار سیم معروف 3.3v,GND,DIO,CLK پروگرام کرد، از watchdog استفاده نمود و …

پاسخی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه